Zum Inhalt springen


Opole - Opolskie zabytki i życie kulturalne w mieście nad Odrą


Turystyczne miejsca

Opole jest stolicą województwa Opolskiego. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce i leży w historycznej krainie Górny Śląsk. Na tych, którzy odwiedzają to miasto czeka wiele wspaniałych miejsc do zobaczenia i zwiedzenia. Przede wszystkim zabytków. Jest ich bardzo wiele między innymi Bazylika katedralna i kilka wspaniałych kościołów. Poza tym jest Wieża Piastowska z 1300 roku pozostałość po Zamku Piastowskim, Ratusz wzniesiony na wzór florenckiego budownictwa, Stara Synagoga i pozostałości po murach obronnych.

Do innych miejsc w Opolu atrakcyjnych pod względem turystycznym zaliczyć trzeba Rynek Starego Miasta, Plac Daszyńskiego, Ogród Zoologiczny, Opolski Amfiteatr, który co roku gromadzi setki osób na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, Aleję Gwiazd Festiwalu oraz tak zwana Opolska Wenecja. Tak nazywa się malownicze miejsce w centrum Opola gdzie jest stare koryto Odry- Młynówka.

Wybudowano na niej kilka mostów, które doskonale wpisują się w krajobraz tego pięknego miasta. Przez Młynówkę prowadzą kładki dla pieszych, trasy rowerowe, most katedralny, most zamkowy zbudowany w XIX wieku, most groszowy, stalowy most kolejowy oraz kładka przy śluzie zamykającej nurt rzeki i stanowiącej ochronę dla miasta w razie powodzi i zagrożenia ze strony Odry.

Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki znajduje się niedaleko ratusza. Pierwsze nazwisko pojawiło się tam w 2004 roku, był to Czesław Niemen. Od tego momentu przybyło sporo osób związanych z opolską piosenką oraz wśród nich kilka zespołów. Bardzo charakterystycznym elementem Opola jest właśnie Wieża Piastowska, niedaleko niej powstał Amfiteatr i od tego momentu wieża stała się jeszcze bardziej charakterystyczna. Jest udostępniana zwiedzającym od wtorku do niedzieli.

« Wydarzenia kulturalne – Radio Opole »