Zum Inhalt springen


Opole - Opolskie zabytki i życie kulturalne w mieście nad Odrą


KFPP 2010

Opole- polskie miasto znane jest chyba najbardziej z organizowanego tam Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, które organizowany jest prawie od 50 lat. To masowa impreza kulturalne trwająca kilka dni i największe wydarzenie estradowe tego rodzaju w całym sezonie artystycznym. W przyszłym roku odbędzie się jego 47 edycja. Zapadła już decyzja kiedy ma się odbyć ta znana i lubiana przez wszystkich impreza. Zarząd Telewizji Polskiej podał, że festiwal trwać będzie od 4 do 6 czerwca 2010.

Starano się tak wybrać termin, aby opolski festiwal nie musiał konkurować z Konkursem Eurowizji na najlepszą piosenkę, ani z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Dla wszystkich zainteresowanych ważną informacja jest to, że tym razem festiwal odbędzie się w innym miejscu a nie jak zwykle w amfiteatrze. Powodem jest remont obiektu. Ostateczna decyzja na temat miejsca zastępczego zostanie dopiero podjęta.

Opolski festiwal jest swoistym podsumowaniem wydarzeń muzycznych z całego roku. Całe wydarzenie artystyczne składa się z kilku części: Superjedynek w 5 kategoriach: Debiut roku, Płyta roku, Zespół roku, Przebój roku, Artysta roku, Koncertu Premier , koncertu Debiutów oraz kabaretonu.

Pierwszy festiwal odbył się w 1963 roku i niezmiennie jest organizowanym w Opolu. Tylko raz w roku 1982 nie odbył się z powodu trwającego stanu wojennego. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest ogromnym wydarzeniem dla artystów muzyków grających od lat, którzy niegdyś debiutowali na deskach opolskiego amfiteatru jak i dla tych, którzy mają tam wystąpić po raz pierwszy. Natomiast kabareton jest częścią rozrywkową w roku 2009 w Opolu wystąpiły takie kabarety jak Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret pod Wyrwigroszem, Neo-Nówka Łowcy.B, Kabaret Młodych Panów, Grupa MoCarta

« Drobne ogłoszenia – Wydarzenia kulturalne »